Płyta dynamiczna

Lekka płyta dynamiczna renomowanej firmy ZORN ZFG 3.0 służy do kontroli zagęszczenia gruntu. Badanie prowadzi się w prosty sposób, obciążając dynamicznie płytę o średnicy 30 centymetrów. Po trzech próbnych obciążeniach dokonuje się właściwych pomiarów odkształcenia podłoża. Odczyty rejestruje elektroniczny przyrząd, połączony kablem z płytą. Bezpośrednio po pomiarze można stwierdzić czy badane podłoże zostało zagęszczone w sposób wystarczający.

Płyta dynamiczna pozwala określić dynamiczny moduł odkształcenia podłoża Ev. Korzystając ze znanych korelacji z wartości modułu można bezpośrednio wyznaczyć wskaźnik zagęszczenia podłoża Is.

Lekką płytą dynamiczną można zbadać powierzchniowe warstwy podłoża do grubości około 0.5 metra. Głębiej położone warstwy można skontrolować umieszczając płytę w szurfach badawczych (małych wykopach).

Urządzenie jest bardzo przydatne gdy potrzeba jest określić zagęszczenie wbudowanych w podłoże warstw gruntu, pod posadzki, fundamenty, drogi itp. Płytą kontroluje się wbudowane warstwy gruntu w nasypy i przy wypełnianiu wykopów przy wymianie gruntów.

W Niemczech gdzie płyta dynamiczna została skonstruowana i wyprodukowana, urządzenie to znalazło szerokie zastosowanie, szczególnie w budownictwie drogowym. Także w Polsce zainteresowanie lekką płytą dynamiczną jest coraz większe. Wiele firm geotechnicznych prowadzi badania tym urządzeniem na budowie autostrad i dróg ekspresowych.